Když rostou první zoubky…

První zoubky poznáme pravděpodobně výrazně dříve, než je budeme vůbec schopni v dětské pusince zahlédnout. Když rostou, dítě je převážně velmi nerudné, často pláče a hůře spí. V dnešní době se prodává v lékárnách mnoho prostředků, které problémy s prvními zoubky řeší, ale stále existují různé osvědčené přírodní postupy či babské rady, které pomohou miminku lépe snášet bolest a obtíže.

Každý dospělý, který měl nějaké problémy se zuby nebo dásněmi ví, že velmi pomocný je chlad. A když to funguje na velké lidi, je jasné, že na mrňousky zabere taky. Přikládání pytlíku s ledem (nebo mraženým drobným ovocem) na tvář nezabere, ale velmi dobře pomůže svědění zastavit obyčejná mrkev. Musíme ji vychladit v lednici a pak necháme miminku ocucávat. Měla by být dostatečně velká, aby ji mrňous neodlomil či neodhlodnul a pak se případně kouskem nepřidusil. Funguje to úplně stejně, jako různé kousací kroužky, ale postup je plně přírodní a mrkev pak můžeme využít například při výrobě příkrmu či polévčičky.

Dalším léčivým přírodním prostředkem, který pomůže ve chvíli, když dítěti rostou první zoubky je šalvěj. Uklidňuje a má protizánětlivé účinky. Navíc pomáhá i při jiných potížích s dásněmi či dutinou ústní a to nejen dětem, ale i dospělým. Stačí, že si připravíme silný nálev z této léčivé byliny, necháme ho vychladit v lednici (samozřejmě do ní ho dáme  až poté, co dosáhne pokojové teploty) a tekutinou potíráme bolavé dásně dítěte – velmi praktické jsou v tomto případě různá vatová čistítka uší.

Tradičním přírodním lékem na bolest zubů je hřebíček, jehož účinné látky využívá i medicína. Kdysi se doporučoval i malým dětem. Ty ho sice nedokázaly bez zoubků rozkousat, ale dělaly se různé kašičky (navlhčením a rozdrcením) nebo používala přímo silice z hřebíčku. Tím vším se potírala bolestivá místa. Obě metody jsou velmi  účinné a je možné, že na ně v nějakém seznamu babských rad také narazíte. Jenže v dnešní době se už nedoporučují, protože hřebíčkové silice neprospívají dětem ani těhotným a kojícím ženám. Takže tady raději pozor a hledejte spíše něco trošku jemnějšího nebo se zeptejte svého pediatra.